İP Nedir? Nasıl Çalışır?

IP Adresi Nedir?

IP adresi, internet protokol adresi anlamına gelir; belirli bir bilgisayar veya bilgisayar ağıyla ilişkilendirilmiş bir kimlik numarasıdır. İnternete bağlandığında, IP adresi ile bilgisayarların bilgi gönderip almasına izin verir.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • İnternet protokolü (IP) adresi, bilgisayarların bilgi gönderip almasını sağlar.
  • Dört tür IP adresi vardır: genel, özel, statik ve dinamik.
  • Bir IP adresi, bilgilerin doğru taraflarca gönderilmesine ve alınmasına izin verir; bu, bir kullanıcının fiziksel konumunu izlemek için de kullanıldığı anlamına gelir.

IP Adresi Nasıl Çalışır?

IP adresi, bilgisayarların internet üzerinden veri gönderip almasına izin verir. Çoğu IP adresi tamamen sayısaldır, internet kullanımı arttıkça bazı adreslere harfler eklenmiştir.

Dört farklı IP adresi türü vardır: genel, özel, statik ve dinamiktir. Genel ve özel, ağın konumunu gösterir, özel ağ içinde kullanılırken genel ağ dışında kullanılır, statik ve dinamik kalıcılığı gösterir.

Statik bir IP adresi, atanmış olmanın aksine manuel olarak oluşturulan bir IP adresidir. Dinamik bir IP adresi bir Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) sunucusu tarafından atanırken, statik adres de değişmez ve değiştirilemez. Dinamik IP adresleri, en yaygın internet protokol adresi türüdür. Dinamik IP adresleri yalnızca belirli bir süre aktiftir ve bu sürenin sonunda sona erer. Bilgisayar ya otomatik olarak yeni bir IP talep eder ya da bilgisayar direk yeni bir IP adresi alabilir.

Bir IP adresi, her biri atandığı bilgisayara veya kullanıcıya tamamen benzersiz olduğundan, Sosyal Güvenlik Numarasıyla (SSN) karşılaştırılabilir. Bu numaraların oluşturulması, yönlendiricilerin internette nereye bilgi gönderdiklerini belirlemelerine olanak tanır. Ayrıca gönderileni doğru cihazların aldığından da emin olurlar. Postanenin bir paketi teslim etmek için bir posta adresine ihtiyacı olduğu gibi, bir yönlendiricinin istenen web adresine teslim etmek için bir IP adresine ihtiyacı vardır.

IP Adresi Örneği

Dark web, geleneksel arama motorları tarafından indekslenmeyen şifrelenmiş çevrimiçi içeriği ifade eder. Karanlık ağ, suçluların yasa dışı ve yasadışı malların ticaretini yapabileceği yasadışı bir çevrimiçi karaborsaya sahiptir. Bu borsaların çoğu, yetkililerin bu işlemlere katılan kişileri izlemesini ve ele geçirmesini zorlaştıran çevrimiçi saklı yazı para birimi bitcoin’i kullanılarak gerçekleştirilir.

2018 yılında, bir yıllık hükümet operasyonunun ardından, İç Güvenlik Bakanlığı ile çalışan ajanlar, yasadışı olarak silah almaya çalışan şüphelilerin bilgisayarlarına erişim sağlamak için silah tüccarı kılığına girdi. Bu, karanlık web’i kullanan diğer şüphelilerin coğrafi konumlarını bulmak için kullandıkları IP adreslerine erişim sağlamalarına izin verdi.

Bu, IP adreslerinin tutuklamalara yol açtığı ilk olay değildi. 2012’de polis, Lulzsec bilgisayar korsanlığı grubunun üyelerini bulmak ve tutuklamak için IP adreslerini kullandı. Güvenlik görevlileri , İnternet Servis Sağlayıcısından (ISP) bilgi almak için emirleri kullanarak, bilgisayar korsanlarının fiziksel adreslerini bulabildiler ve onları yasadışı internet etkinlikleri nedeniyle tutuklayabildiler. Siber güvenliğe yeni başlamış bir bireyin IP Protokolünü bilmesi gerekir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir